Szkoła przeznaczona jest dla młodzieży z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera) i zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (z autyzmem). Liczba osób w oddziale wynosi do 4 uczniów.

Szkoła Branżowa obecnie kształci w zawodach:
Inne kierunki możliwe do kształcenia to:
Kandydaci do klasy pierwszej powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.
Nauka w szkole trwa trzy lata.
Okres nauki w szkole; w uzasadnionych przypadkach, może być przedłużony dla ucznia o jeden rok lub o 2 lata.
Uczniowie Szkoły Branżowej zdobywają wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących zgodnie z podstawą programowa kształcenia ogólnego dla szkół branżowych oraz umiejętności praktyczne w zakresie zawodu, w którym prowadzone jest kształcenie.
W szkole prowadzone są zajęcia dydaktyczne z przedmiotów ogólnokształcących i z przedmiotów zawodowych prowadzonych w systemie klasowo-lekcyjnym. Zajęcia praktycznej nauki zawodu prowadzone są w formie ćwiczeń w pracowniach szkolnych funkcjonujących w ośrodku lub na terenie innych jednostek organizacyjnych.
Każdy uczeń może korzystać z pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz z form nauki dostosowanych do indywidualnych możliwości psychofizycznych.
W ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów organizowane są zajęcia rewalidacyjne prowadzone indywidualnie lub grupowo.
Lekcje prowadzone są w sposób ciekawy i atrakcyjny. Nauczanie odbywa się metodami klasycznymi oraz metodami aktywizującymi W trakcie lekcji nauczyciele korzystają z pomocy dydaktycznych, w tym m.in. z programów multimedialnych oraz przekazów audiowizualnych. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.
W celu uzupełnienia lub poszerzenia swoich wiadomości każdy uczeń może uczestniczyć w zajęciach dydaktyczno – wyrównawczych lub konsultacjach indywidualnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia artystyczne.
Dla uczniów mieszkających poza Krakowem istnieje możliwość zamieszkania z pobytu w całodobowych grupach opiekuńczo – wychowawczych.
Nauka w szkole może kończyć się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia.
kwalifikacje zawodowe:
symbol cyfrowy zawodu:
911205
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji HGT.05.Wykonywanie prac pomocniczych w obiektach świadczących usługi hotelarskie:
kwalifikacje zawodowe:
symbol cyfrowy zawodu:
611303
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie ogrodnik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych: 1) wykonywania prac związanych z prowadzeniem upraw roślin warzywnych, przyprawowych i grzybów jadalnych, roślin ozdobnych oraz sadowniczych; 2) wykonywania prac związanych ze zbiorem, przechowywaniem i sprzedażą plonów ogrodniczych; 3) prowadzenia i obsługi mikrociągnika oraz wykonywania prac maszynami stosowanymi w ogrodnictwie.
Po realizacji kształcenia w zakresie umiejętności prowadzenie winnic uczeń powinien być przygotowany do: 1) zakładania i prowadzenia uprawy winorośli; 2) ochrony winorośli przed chorobami, szkodnikami, chwastami oraz niekorzystnymi czynnikami środowiska.
Po realizacji kształcenia w zakresie umiejętności przygotowanie do kierowania pojazdem samochodowym w zakresie kategorii B uczeń powinien być przygotowany do: 1) stosowania przepisów prawa dotyczących ruchu drogowego w zakresie prawa jazdy kategorii B; 2) prowadzenia i obsługi pojazdu samochodowego; 3) przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie po potwierdzeniu kwalifikacji OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych, może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik ogrodnik po potwierdzeniu kwalifikacji OGR.05. Planowanie i organizacja prac ogrodniczych oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.